Překyselení těla – projevy a důsledky

Acidobazická vyrovnanost čili rovnováha mezi kyselinami a zásadami v těle je významná pro správnou aktivitu látkové výměny, zažívání, pro práci všech buněk v organismu. Je zásadní též pro působení enzymů, pro celkové zdraví těla a kromě toho, definuje rychlost stárnutí a postup onemocnění.

Významná role harmonického pH

pH naší krve by mělo mít mírně zásaditou hodnotu 7,365. Když by se jen nepatrně vychýlila, došlo by k rozkladu vnitřního klimatu organismu, a ten následně umírá. Tomu je podrobena celá funkce těla, jež usiluje o to, tuto hladinu udržet. Do krve nám pronikají metabolickými postupy různé látky včetně kyselin. Tyto kyseliny se do krve mohou dostávat např. dýcháním (oxid uhelnatý), ale nejběžněji trávicím traktem.

Krev musí mít rovnovážné pH a každá činnost orgánů v našem těle je tomuto cíli podřízena. Kyselou krev tělo neutralizuje za každou cenu. Děje se to například vyplavováním zásaditých minerálů, zejména vápníku, navzdory tomu, že tím přináší jeho nedostatek v jiných částech těla a orgánech.

Při metabolismu živin, ze kterých sestává naše strava, vzniká celá řada přilehlých produktů a mimo jiné i kyselin. Například při dělení cukrů v těle vzniká jako vedlejší produkt kyselina močová. A to je zrovna onen druh překyselení organismu, na něhož v poslední době začínají upozorňovat lidé, kteří praktikují přírodní typy léčby. Jde o přílišné množství kyselin, které pronikají do našeho organismu, hlavně pak z nevhodného složení stravy.

Jak funguje naše trávení

Pohlédneme-li na pH trávicího traktu člověka, přijdeme na to, že v ústech a hltanu je zásadité. Tady dochází k počátečnímu trávení uhlohydrátů díky enzymům (ptyalin).

V žaludku je prostředí velmi kyselé a je potřebné k prvotnímu trávení bílkovin. Dále strava pokračuje do první části tenkého střeva do tzv. dvanáctníku. Zde se promíchá zčásti natrávená strava se žlučí a trávicími enzymy slinivky.

Takto natrávená strava pokračuje do tenkého střeva.To je nejdůležitější pro absorbci živin do organismu. Na to je důležité zásadité prostředí (pH 8-8,5). Na jakosti tenkého střeva a jeho zásaditém pH je značně závislé naše zdraví a kvalita našeho imunitního systému.

Zbytky natrávené stravy potom putují do tlustého střeva obydleného mikroorganismy, jenž dotvoří trávicí a vylučovací proces. I tyto mikroorganismy potřebují ke své existenci zásadité prostředí. Až v mistě sigmatu a konečníku se mění prostředí na kyselé.

Trávení a překyselení

Dokonalost trávení v trávicím traktu působí na kvalitu krve, a tím také na kvalitu všech buněk v organismu. Čínská medicína praví, že „krev vzniká ve střevě“. Nejdůležitější úlohou naší krve je distrinuovat živiny do našeho těla. Podstatná část živin se absorbuje v oblasti tenkého střeva. 

Jestliže se v našem tenkém střevě tráví hlavně kyselinotvorné potraviny, tak dochází k negativnímu vstřebávání zmíněných kyselin do krve, a tím pak ke tvorbě překyselení organismu. Tělo potom musí tyto kyseliny neutralizovat vyplavováním zásaditých minerálů tak, aby ustálilo vnitřní prostředí – stabilní pH krve.

Kdyby k neutralizaci nedošlo, došlo by k pozvolnému narušení rovnováhy, organismus se dostane do stavu toxémie a nakonec nastane smrt. 

Organismus vždy drží  pH v normálu, a to i navzdory tomu, že čerpá na neutralizaci zásadité minerály ze svalů, cév, kloubů, kostí, čímž se porušuje jejich struktura.

Vznik infekcí

Porušené kyselé prostředí v tenkém střevě je výborným základem pro množení kvasinek, a tudíž ke kvasinkovým infekcím.

Kvasné procesy v tenkém střevě znemožňují vhodné trávení a vstřebávání živin do krve. Jestliže se obdobné procesy v oblasti tenkého střeva stále opakují, nastávájí poruchy imunitního systému a také syndrom „zvýšené propustnosti střev“ se všemi dalšími důsledky. Kvasné procedury jsou základem pro růst kvasinek a plísní. Plísně vytvářejí jedovaté zplodiny, které ničí celou látkovou výměnu.

Důležitost minerálů a vitamínů

Organismus drží svoje pH v normálu především díky vápníku, ale i dalším minerálům jako je hořčík či zinek a též prostřednictvím vitamínů, hlavně řady B. Při dlouhodobě překyseleném organismu jsou minerály odebírány ze svalů, cévní stěny, kostí a jiných orgánů a tím začínají onemocnění, které jsou důsledkem jejich poškození. Například osteoporóza, svalová únava nebo křečové žíly.

Úbytkem vápníku je zasažena i činnost našeho imunitního systému, jelikož je důležitý pro rozproudění funkce enzymů. Během neutralizace kyselin v organismu konkrétním minerálem, vzniká chemicky kyselá sůl. Když tato sůl nemá možnost opustit tělo přirozenými cestami, najde si tělo, které je řízené pudem sebezáchovy, úložný prostor na tyto škodliviny.

Jsou to místa a orgány, které na nějakou dobu tento tlak vydrží a nedojde k jejich okamžité dysfunkci. U každého jednotlivce je to odlišné místo v těle a každý si tak utváří táklady pro  jiné onemocnění (artróza, ledvinové kameny, gynekologické výtoky, vysoký krevní tlak, žlučové kameny apod.).

Nejčastější onemocnění, k nimž přispívá chronické překyselení organismu:

 • chronická únava
 • alergie
 • ekzémy
 • astma
 • poruchy imunity
 • onkologická onemocnění
 • artróza
 • osteoporóza
 • degenerativní poškození kloubů
 • zácpa
 • průjem
 • gynekologické záněty a výtoky
 • neplodnost
 • chronické bolesti hlavy
 • cukrovka
 • metabolické poruchy
 • nadváha
 • otoky
 • vysoký krevní tlak
 • arterioskleróza
 • křečové žíly
 • kazivost zubů
 • padání vlasů
 • ledvinové a močové kameny
 • vysoká hladina cholesterolu v krvi
 • žlučové kameny

Jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven? Začněte u toho nejjednoduššího. Přeměňte svůj jídelníček tak, aby sestával z mírné převahy potravin, které se v těle štěpí zásaditě. Vyvarujte se stresu a užívejte byliny, vitamíny a minerály, které minimalizují škodlivé překyselení těla.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz 

Reklama

PR článek

Nejnovější články

Prstýnek chirurgická ocel je báječný

Prstýnek chirurgická ocel je naprosto báječným společníkem. Na svém prsteníčku ho nosím každý den a jsem za něj nesmírně ráda. Jedná se totiž o...

Nová práce a její hledání nemusí být takový strašák!

V dobách krize, kdy byla o práci velká nouze, lidé brali zavděk snad každým jedním místem. Co na tom, že šlo o pracovní pozici, na...

Jak se chránit před nebezpečným koronavirem? Třeba dodržovat tato pravidla!

Nebezpečný koronavirus nás již ohrožuje více než rok a opatření týkající se tohoto viru nejsou po vůli už téměř nikomu. Je však třeba si...

Nechutná vám ranní káva? Toto je 5 osvědčených rad, jak být ráno svěží i bez kofeinu!

Čeká vás ráno něco důležitého a potřebujete být za každou cenu svěží? Většina by to vyřešila jedním šálkem silné kávy, ale co když vám...

6 kosmetických předsevzetí na rok 2022

I v roce 2021 jste dali vaší pokožce zabrat? Nevěnovali jste jí dostatek pozornosti či hydratace? Víte, že se vám to může vymstít? Pokud...