Co jsou to ebooky a jaká je jejich budoucnost?

E-knihy se za svou krátkou historii vyvinuly do té míry, že o nich většina uživatelů internetu slyšela a rozumí různým formátům. Klíčové pro e-knihy je, že se jedná o elektronické verze knih, které nevyžadují tištěnou verzi, ale mohou být k dispozici v tištěné podobě, pokud se tak vydavatel rozhodne. Mnoho spisovatelů, kteří si knihy vydávají sami, zjišťuje, že e-knihy jsou jednoduchým způsobem, jak vyjádřit své myšlenky bez nákladů a překážek spojených s tradičním vydáváním. Lídrem v tomto odvětví je společnost Amazon se svou čtečkou Kindle, zatímco Apple tuto platformu zpochybnil svým iPadem, který stahuje elektronické knihy z obchodu iBookstore.

Hlavní důvod pro vytvoření elektronické knihy lze shrnout do efektivity. Elektronická kniha se neztratí jako fyzická kniha a nemá problémy s roztrhanými stránkami nebo opotřebovaným obalem. Z hlediska nákladů již není důvod utrácet jmění za kácení lesa, aby se vytvořily tisíce výtisků knihy, aniž by se vědělo, zda se bude prodávat. Ve starém světě by se mohlo stát, že by se knihy neprodávaly, což by vyžadovalo nové výtisky, zatímco v novém světě e-knihy nejsou nikdy vyprodané. Pokud hledáte dobrých obchod s knihami, zkuste použít Knihy Dobrovský slevový kód a ušetřete. Nově vznikající model tisku tištěných verzí je nyní založen na objednávkách, které přicházejí, jako například na Amazonu.

Další účinnou vlastností elektronických knih je, že je lze snadněji aktualizovat. Tradiční knihy se tiskly v sériích výtisků na základě poptávky. Pokud se však poptávka snížila, kniha mohla vyjít z tisku a stát se zastaralou. Původní výtisk by také mohl obsahovat chybné informace nebo překlepy. Elektronické knihy však umožňují spisovateli mít vždy připravenou aktualizovanou verzi pro online distribuci, protože chyby lze opravit okamžitě, místo aby se čekalo na několikaměsíční proces tisku.

Spotřebitelé využívají výhod e-knih oproti tradičním knihám díky nižším cenám. Protože výroba a prodej e-knihy stojí méně peněz než tištěná kniha, cena pro spotřebitele klesá. Počet stran může stále ovlivňovat cenu, ale e-knihy umožňují prodat více kusů stejné věci. Někteří lidé si například místo koupě celé knihy mohou chtít koupit jen jednu kapitolu za sníženou cenu. Dalšími výhodami elektronických knih je, že je lze převést do různých jazyků a že je lze použít se softwarem pro převod textu na řeč a vytvořit tak zvukové knihy pro osoby se zdravotním postižením.

Dnešní elektronické knihy jsou navrženy pro menší obrazovky než v minulosti. Specializované čtečky elektronických knih se staly dalším elektronickým zařízením, které si lidé kupují speciálně jen pro čtení elektronických knih a online novin. Jednou z nejoblíbenějších čteček elektronických knih je Amazon Kindle, dále Barnes & Noble Nook, Kobo a Sony Readers. Tablety, jako je iPad, jsou užitečnými čtečkami elektronických knih díky své přenosnosti a ovládání, které usnadňuje čtení. Tato zařízení mohou stahovat a ukládat elektronické knihy z online obchodů, jako je Amazon, iBookstore společnosti Apple, Barnes & Noble, Sony Reader Store a OverDrive, který je součástí veřejné knihovny. Mobilní zařízení, jako jsou iPhony a Androidy, mohou také číst elektronické knihy.

Přestože na trhu elektronických knih neexistují průmyslové standardy formátování, nejoblíbenějším formátem se staly soubory Adobe PDF. Weboví vývojáři se pokusili zkonstruovat systém známý jako Open eBook, zip soubor založený na XHTML a CSS, který rozděluje e-knihy na jednotlivé komponenty. Mezinárodní fórum pro digitální publikování (IDPF) se však přiblížilo formátu EPUB jako standardu, který umožňuje převod souboru do jiných formátů. EPUB umí vkládat metadata, měnit velikost textu a podporuje správu digitálních práv.

Obliba elektronických knih v druhém desetiletí 21. století prudce vzrostla. V květnu 2011 společnost Amazon oznámila, že její prodej elektronických knih překonal prodej tištěných knih. Průzkum Pew Internet Project v roce 2012 ukázal, že 21 % dospělých Američanů četlo během posledního roku elektronickou knihu. Bylo také zjištěno, že čtenáři elektronických knih jsou spíše lidé mladší 50 let. Velká většina čtenářů elektronických knih čte také tištěné knihy. Téměř polovina respondentů uvedla, že dává přednost e-knihám před tištěnými knihami.

V roce 2012 společnost Apple uvedla na trh program iBook Author, který umožňuje autorům vytvářet elektronické knihy ve formátu PDF na iPadu a přímo zpřístupňovat produkty v obchodě iBooks a ke sdílení. Amazon má pro autory platformu CreateSpace pro tvorbu elektronických knih, které musí odpovídat zásadám webu. Lulu také poskytuje nástroje pro autory, kteří mohou vytvářet a prodávat své vlastní e-knihy vydané vlastním nákladem.

Ukázalo se, že e-knihy jsou ziskové i pro tradiční nakladatele, jako je Random House. Padesát odstínů šedi spisovatelky E. L. Jamesové bylo v roce 2012 jedním z nejprodávanějších titulů společnosti. Polovina z 30 milionů prodaných výtisků byly e-knihy. Společnost oznámila, že prodej e-knih tvořil 27 % celkového prodeje knih, což bylo o 7 % více než o rok dříve.

Reklama

PR článek

Nejnovější články

Jak můžete posílit imunitu a chránit se před viry?

Během nejchladnějšího ročního období je naše imunita obtížně zkoušena. Obzvlášť letos, kdy nám kromě chřipky hrozí i nákaza koronavirem. Každý z nás by v...

Masáž pro unavené oči ve 4 krocích

Pracujete s počítačem nebo denně zatěžujete své oči? Vyzkoušejte tuto jednoduchou, rychlou a účinnou masáž očí zahrnout do svých pravidelných rituálů. Jak na to? I...

Toužíte po skvělém wellness pobytu? Poradíme, kde si to můžete splnit

Pamatujete si ještě, kdy jste si naposledy dopřála odpočinek a regeneraci v podobě relaxačních wellness procedur? Ne? Je správný čas to změnit. Kam za wellness,...

Víte, který šperk si žena většinou nevybírá sama?

Co my ženy nakupujeme minimálně se stejnou radostí jako oblečení či boty? Odpověď je samozřejmá – šperky. Vždyť co by to byl za elegantní...

K moři i do přírody, do Itálie či Asie – vůně vás vezmou kdekoliv, tady je 10 tipů od nás

Léto je čas dovolených a cest za hranice našich běžných dní. Ty však nemusí vždy probíhat jen „osobně“. Pomocníky najdete také mezi parfémy. Citrony na...