Vědecky potvrzeno: Jste žena a chcete zhubnout? Toto je čas dne, kdy je třeba cvičit

Cvičení je sice prospěšné kdykoli, ale denní doba pro dosažení nejlepších výsledků se zřejmě liší podle pohlaví. Upozornil na to server BBC News s odkazem na novou studii amerických vědců zveřejněnou v odborném časopise Frontiers in Physiology.

Vědcům zatím není jasné, proč se reakce mužů a žen na načasování tréninku tak lišily.

„Nejlepší doba na cvičení je ta, kdy jej můžete provádět a vejde se vám do rozvrhu,“ říká hlavní autor studie Paul Arcerio ze Skidmore College v americkém státě New York. Dodává ale, že podle určitých ukazatelů je ideální čas pro dosažení nejlepších výsledků jiný pro muže a ženy.

Podle výsledků studie se ukázalo, že se liší časy, kdy tělo spaluje intenzivnější kalorie a přispívá tak ke štíhlejší linii. Hubnutí je cílem pro obě pohlaví, ale častěji se jím (při výsledcích cvičení) motivují dámy. Podle Arceria by se ženy, které mají zájem o redukci tuku ve střední části těla a snížení krevního tlaku, měly zaměřit na cvičení v ranních hodinách. Naopak ženy, které chtějí posílit svaly v horní části těla, zlepšit náladu a příjem potravy, by si měly dopřát cvičení večer.

VIDEO: V pořadu Jde o nás jsme si povídali o obezitě, jejích nástrahách, zvycích i zlozvycích Slováků ve stravování, zda o tom, co bychom měli změnit – hosty byla lékařka, obezitoložka a vědkyně SAV Adela Penesová a lékař, dietolog Boris Bajer.
Večerní trénink je podle studie ideální i pro muže, kteří mají zájem o zlepšení srdečního zdraví a metabolismu io větší emoční pohodu. Lepší metabolismus může snižovat rizika onemocnění, jako je obezita, cukrovka 2. typu, srdeční choroby a mrtvice.

Vědcům zatím není jasné, proč se reakce mužů a žen na načasování tréninku tak lišily. Je proto třeba provést další výzkum. Říkají, že ženy mohou spalovat více tělesného tuku ráno, protože je u nich větší pravděpodobnost nadbytku břišního tuku. Svou roli mohou hrát i biologické rytmy.

A portrait of a young blonde Caucasian woman stretching her back from behind

Studie se zúčastnilo 30 mužů a 26 žen. Jednalo se o zdravé a aktivní jedince ve věku 25 až 55 let. Vědci je sledovali 12 týdnů a měřili účinky různorodého fitness programu, který zahrnoval natahovací, sprinterský, odporový a vytrvalostní trénink. Jedna skupina cvičila hodinu před 8:30 ráno, zatímco druhá skupina vykonávala stejné aktivity večer mezi 18:00 a 20:00. Všichni účastníci dodržovali speciálně sestavený stravovací plán.

Vědci v průběhu studie měřili krevní tlak a tělesný tuk všech účastníků, stejně jako jejich flexibilitu, sílu a aerobní výkon na začátku i na konci studie. Svůj celkový zdravotní stav zlepšili po dobu 12 týdnů všichni účastníci výzkumu bez ohledu na to, kdy cvičili.

Reklama

PR článek

Nejnovější články

Moderní vitríny oživí váš obývací pokoj, jídelnu i dlouhou chodbu

Všimli jste si na stránkách časopisů o bydlení nebo na webových stránkách o interiérech a bydlení, jak hezky vypadají v moderních příbytcích vitríny? Využít hezkou...

Striptýz jako umělecké taneční představení

Striptýz je taneční představení, které zahrnuje postupné odkrývání oděvu a ukázku těla. V posledních letech se však striptýz stává více sofistikovaným a kreativním a...

Kosmetický zázrak kyselina hyaluronová: V čem tkví její kouzlo?

V oblasti péče o pleť se uplatňuje celá řada přísad. Jednou z těch nejzajímavějších je i kyselina hyaluronová. Co všechno dokáže? Co je kyselina hyaluronová Pokud...

Hubnutí a přílohy – těstoviny, nebo knedlíky?

Při hubnutí představují přílohy obecně problém a jejich vynechání je obvykle nejrychlejší cestou k úbytku hmotnosti. Nicméně často po jejich vynechání má člověk daleko...

Obyčejná elektrická žehlička? Ta první znamenala skutečný převrat, i když vážila 7 kilogramů

Přestože žehlení je pro mnohé lidi otravnou činností, tato aktivita doprovází lidstvo již velmi dlouho. Přestože žehlení je pro mnohé lidi otravnou činností, tato aktivita...