Neřešení zdravotního problému plochých nohou může časem způsobovat pacientům velké bolesti.
Trápí vás ploché nohy?
Při léčbě pomáhá fyzioterapie i chůze naboso. Upozornila na to vedoucí fyzioterapeutka nemocnice v Handlové Katarína Klátiková. Příčiny plochých nohou jsou různé. „V případě vadného tvaru některé kosti či skupiny kostí je tato vada vrozená. Získaná může být následkem onemocnění či úrazu periferních nervů, v důsledku dětské mozkové obrny, revmatických onemocnění či po frakturách. Avšak nejčastěji se setkáváme s plochou nohou v důsledku oslabení vazů,“ uvedla Klátiková.
Máte po 40-ce? Několik strečinkových cvičení denně přinese skvělé výsledky
Ve velké míře podle ní přispívají k této diagnóze i obezita či podvýživa, hormonální změny, a to dokonce i během období klimakteria u žen, také problémy s vitamíny, například avitaminóza vitamínu D, který má vliv na ukládání vápníku do kostí, a nošení nevhodné obuvi. „Na ploché nohy může mít vliv i dědičnost a genetická predispozice, ale stejně dobře i několik vlivů během života. Když se zjistí ploché nohy u dětí, lze ještě pomocí cvičení nebo vhodné obuvi růst upravit, u dospělých se problémy řeší i operačně,“ vysvětlila.
Máte svalovou horečku? Vylíhováním v posteli se jí nezbavíte, lehké cvičení pomáhá
Odborníci využívají při terapii různé metody. „Nejdůležitější složkou, která musí převládat, je fyzioterapie. Mozek neustálým opakováním musíme znovu naučit, aby při zátěži aktivoval svaly, které drží chodidlo ve správném postavení. Svaly musí zároveň zpevnět, aby tento nápor zvládly,“ přiblížila fyzioterapeutka.
Skvělá je také podle ní chůze naboso po nerovném povrchu, čímž se posilují svaly. Vhodným doplňkem je i ortopedická obuv, která by však měla být používána pouze jako doplněk, ne celodenně. Samotné nošení ortopedických vložek, bez zařazení aktivní složky terapie, nepomáhá. „Díky ortopedické obuvi sice přijde k vytvoření klenbového oblouku nohy, ale jakmile se člověk vyzuje, klenba padá zpět. Mozek totiž neví, že má vyslat signál svalům, aby klenbu nohy zvedli,“ upozornila Klátiková.

U plochých nohou prvního stupně doporučila fyzioterapeutka zařadit chůzi naboso a strečink lýtkového svalu, který bývá často zkrácen. Druhý a třetí stupeň tohoto zdravotního problému již vyžaduje návštěvu odborníka, který navrhne zhotovení ortopedických vložek na míru. Stejně tak fyzioterapeuta, který naučí pacienta cviky na posílení svalů klenby, případně doporučí další účinné metody, například senzomotorickou stimulaci, uvolnění svalů pomocí vířivky, masáže chodidla a také galvanické proudy či magnetoterapii na odstranění bolestí, dodala Klátiková.